Wezwanie do tygodnia akcji w okolicach 20 stycznia 2019

:

Budowanie programów przetrwania, samoobrony i pomocy wzajemnej celem zmierzenia się z kryzysem kapitalizmu.

Localizations:

Razem z towarzyszami z itsgoingdown.org, Mutual Aid Disaster Relief i The Final Straw wzywamy do tygodnia akcji w okolicy weekendu 20 stycznia 2019. Po wycofaniu zarzutów za 20 stycznia 2017 możemy się skupić na innych formach długoterminowej solidarności i pomocy wzajemnej, przygotowując dobry grunt pod przyszły opór i kreatywność.


Od tłumacza: Tekst jest adresowany w dużym stopniu do osób w Stanach Zjednoczonych. Jest to jednak państwo, którego polityka ma wpływ na cały świat. O ile 20 stycznia nie stanie się zapewne ważnym dniem dla rozwoju ruchu anarchistycznego w Polsce, o tyle warto zasygnalizować towarzyszom w USA nasze wsparcie i budować narrację sprzeciwu wobec działań tamtejszych władz – dlatego zdecydowałem się przetłumaczyć ten tekst, a także namawiam do organizacji wydarzenia w odpowiedzi na niego również w Polsce.

Solidarność + Wsparcie = Przetrwanie

Dwa lata temu anarchistki/ści wyszły na ulicę, by otworzyć prezydenturę Trumpa silnym aktem buntu. 20 stycznia miał reprezentować brzask nowego, autorytarnego nacjonalizmu; zamiast tego stał się początkiem nowej ery oporu. Akcje w całych USA na J20 pomogły skatalizować falę akcji bezpośrednich, które powstrzymały Trumpa przed natychmiastowym wprowadzeniem jego agendy.

Rok później, w odpowiedzi na wynikłe represje, wezwałyśmy do ogólnonarodowego dnia solidarności 20 stycznia 2018, by wspierać osoby stające przed sądem i powiększać nasz zasięg w obliczu eskalującej przemocy skrajnej prawicy. Teraz, po zniesieniu zarzutów co do J20, możemy się skupić na rozszerzaniu ruchu na przyszłość. Chcielibyśmy zobaczyć krajowy tydzień akcji w okolicach 20 stycznia 2019, by pokazać, że próby zniszczenia nas tylko czynią nas silniejszymi.

To wezwanie do powiększania naszego ruchu i łączenia się ze wszystkimi, którzy są kontrolowani, automatyzowani, eksmitowani i spychani na margines. Wielki Kryzys nigdy się nie skończył; mimo że „nasi” władcy trąbią o sukcesie ekonomii, większość z nas nadal pracuje dłużej za mniejsze pieniądze, podczas gdy wszystko od pracy tymczasowej po sztuczną inteligencję czyni nas przestarzałymi. Policja, granice i więzienia zabijają, dzielą i więzią, podczas gdy huragany i pożary szaleją za naszymi oknami. Jednak wszystkie te kryzysy dają nam okazję, by łączyć się z innymi w celu budowy lepszego świata.

Wzywamy do tygodnia akcji rozpoczynającego się w weekend 20 stycznia, by promować programy przetrwania, inicjatywy pomocy wzajemnej i inne projekty, które odpowiadają na kryzys kapitalizmu, przed jakim stoimy.

Wiele osób w naszym ruchu już się w to angażuje: walczy z epidemią opioidową, gromadzi zasoby dla karawan migrantów, mobilizuje autonomiczną pomoc w przypadkach katastrof, walczy z gentryfikacją i kryzysem mieszkaniowym poprzez społeczne organizowanie się, buduje sieci solidarnościowe, by przeciwstawić się szefom i właścicielom ziemskim, zwiększa możliwości samoobrony dzięki organizowaniu antyfaszystowskich sal treningowych i koordynuje alternatywną ochronę zdrowia, niezależną od kaprysów państwa.

To wezwanie, by wspierać i rozbudowywać te projekty – by eksperymentować z nowymi sieciami i formami infrastruktury – by zwiększać naszą możliwość interweniowania w codzienne życie, ukazując drogę ku lepszej przyszłości i łączyć się ze wszystkimi, które takich dróg potrzebują.

W tym duchu przedstawiamy kilka pomysłów na tydzień 20 stycznia 2019:

Zorganizuj zespół przetrwania

 • Zbierz razem organizatorów z ruchów walczących przeciw deportacji, przemocy policyjnej, katastrofom klimatycznym, ekobójstwu i innym sprawom życia i śmierci. Musimy zrozumieć, że one wszystkie łączą się ze sobą; nasze przetrwanie to jedna wspólna walka, nie różne pojedyncze kwestie. Podzielcie się doświadczeniami i koordynujcie się, by wspierać się wzajemnie w nadchodzącym roku.

Wspieraj programy przetrwania

 • Mobilizuj społeczne sklepy spożywcze i programy żywieniowe.

 • Zorganizuj naprawdę, naprawdę wolny rynek – zbierz ludzi, by dzielili się środkami, ubraniami czy przedmiotami domowego użytku.

 • Organizuj warsztaty dotyczące epidemii opioidów (przyp.red w Polsce np. dotyczące dopalaczy).

 • Oferuj lekcje samoobrony, treningi i wymienianie się umiejętnościami.

 • Oferuj publiczną ziołową opiekę zdrowotną i reprodukcyjną.

Powiększaj centra pomocy wzajemnej i samoobrony

 • Powiększaj istniejące infrastruktury w naszych sieciach, by wspierać społeczne projekty pomocy wzajemnej.

 • Zorganizuj dzień pracy na posprzątanie lub ulepszenie istniejącego centrum społecznego.

 • Organizuj blokady, dyskusje, pokazy filmowe i wydarzenia mówiące o tym, jak odpowiadać na kryzys zagrażający naszym społecznościom.

 • Organizuj także pikniki lub kolektywne posiłki.

 • Organizuj wydarzenia związane ze społecznym lub partyzanckim ogrodnictwem.

 • Wspieraj projekty solidaryzujące się z więźniami – na przykład zbieraj książki do wysyłania więźniom lub organizuj wieczory pisania listów.

 • Organizuj dyskusje o tym, jak wspierać walki w obronie ziemi, blokady rurociągów i przeciwko wycince drzew w twoim regionie. Wymapuj linie wsparcia z centrów, gdzie jest najwięcej towarzyszy do punktów oporu na linii frontu.

Sprzeciw się kryzysowi kapitalizmu

 • Dyskutuj o tym, jak skonfrontować się z obecnym i przyszłymi kryzysami kapitalizmu poprzez samoorganizację, akcję bezpośrednią i pomoc wzajemną.

 • Odpowiedz na kryzys w dostępie do wody poprzez bezpośrednią pomoc i budowanie infrastruktury.

 • Dołącz do autonomicznej pomocy w przypadkach katastrof w wyniku niszczycielskich pożarów i huraganów.

 • Wspieraj rozwijające się walki, na przykład wspierając i walcząc ramię w ramię z okupacją ziemi przez osoby bezdomne.

By dopisać swoje wydarzenie do listy, napisz na info@itsgoingdown.org.

Polecamy Mutual Aid Toolbox stworzony przez Big Door Brigade.


Dalsze informacje

Lista kilku przykładowych grup, które już wykonują tego rodzaju pracę solidarnościową i wspierającą:

Pacyficzny północny wschód:

Mutual Aid Mondays w Olympii

Olympia Solidarity Network

Wallywood Encampment w Chico

North Valley Mutual Aid w Chico w California

Save the Mattole Anciet Forest w Humboldt County

Południowy zachód:

The Village w Oakland

Anti-Gentrification Free Store w Los Angeles

No More Deaths w Tucson

Support Dine Comrades Resisting Relocation w Dinétah

Środkowy zachód:

Supply Drive to Caravan in Chicago organizowany przez Little Village Solidarity Network

Breakaway Infoshop food distribution

Food Distribution and Opioid Prevention w Colorado Springs w Colorado organizowane przez Front Range Redneck Revolt

Colorado Spring Supply Drive for the Caravan w Colorado Springs w Colorado

Południowy wschód:

Food Clothing and Resistance Collective – opuszczony dom oferujący darmowe jedzenie i ubranie w Baltimore w DC

Teardown Community Free Food Program w Atlancie w Georgii

Really Really Free Market w Carrboro w Północnej Karolinie

Support Mutual Aid Disaster Relief Food and Supplies

– [Support Post-Hurracaine Florence Autonomous Disaster Relief Efforts] (https://www.facebook.com/madrlumberton) w Lumberton

John Brown Mobile Soup Kitchen w Columbii w Missouri

Gainesville Florida Movie Monthly Showings outside Prison – Gainesville IWOC

– Wspieraj Hellbender Autonomous Zone Tree-Sits – Apallachy Przeciw Rurociągom

Resistance to Bayou Bridge Pipeline

Północny wschód:

Revolutionary Abolitionist Movement NYC – Book Drive for Rikers Island

Dalsza lektura:

What Is Mutual Aid? opracowane przez Big Door Brigade (ang)

Autonomous Disaster Relief (ang)

Obrócenie armii przeciwko ludziom. Militaryzacja granic i karawana imigrantów (pl) Za: https://crimethinc.com/2018/11/29/call-for-a-week-of-action-around-january-20-2019-building-survival-programs-self-defense-and-mutual-aid-to-meet-the-crisis-of-capitalism